Писмо председницима странака које учествују на парламентарним изборима за Народну скупштину Републике Србије 16.3.2014. Писмо је упућено на адресе које су на линку. Поштовани господине _______________, На бази информација са сајта Републичке изборне комисије а и из медија информисан сам да учествујете на изборима за Народну скупштину Републике Србије који су заказани за 16. март 2014. г. Имајући у виду да желим да гласам и да желим да направим сигуран избор имајући у виду одговоре на нека питања која ће ми омогућити да будем уверен да правим прави избор јер и мој глас може да буде одлучујући. Оно што ме превасходно интересује су одговори на следећа питања:
Повод за моје обраћање је превасходно забринутост за уставни поредак Републике Србије који се систематски урушава непримењивањем Устава и Закона о употреби службеног језика и писма, односно имамо масовно ненаменско трошење новца из буџета Републике Србије за незаконите активности установа и институција. Наиме, масовна је појава да установе и институције финансирају из буџета Републике Србије израду незаконитих сајтова на латиници а уставна и законска обавеза је да буду обавезно на ћирилици а на другим језицима и писмима само изузетно складу са законом о службеној употреби језика и писма. Посебан је проблем што се из буџета Републике Србије финансирају пројекти у којима се без икаквог законитог разлога користи латиница као службено писмо у оквиру пројекта. Једино се фолирантски користи ћирилица у комуникацији са државним органима а државни органи прихватају незаконито трошење средстава као оправдано уместо да траже повраћај средстава због непримењивања Устава Републике Србије (члан 10) и Закона о употреби службеног језика и писма.. Илустрација за наведено је у резултатима истраживања која су спроведена јануара и фебруара 2014. и који су публиковани на блогу „Нећу да потпишем уговорна латиници“ чији су резултати поражавајући јер се десетине а можда и стотине милона динара буџетских средстава троше ненаменски за финансирање незаконитих сајтова и незаконитих база података који су само на латиници а према Уставу Републике Србије (члан 10) и према Закону о службеној употреби језика и писма морају да буду на ћирилици. Примери за речено су следећи Јавна предузећа:Анализом сајтова са листе јавних предузећа са личном картом Министарства привреде имамо да најмање њих 7 од 35, односно 20 %, користи искључиво латиницу на својим званичним сајтовима. То су: Јавно предузеће „Завод за уџбенике” (http://zavod.co.rs) ; Железнице Србије (www.zeleznicesrbije.com); Јавно предузеће JUGOIMPORT-SDPR (http://www.yugoimport.com/) ; Јавно предузеће за развој и унапређивање информисања путем електронских медија на српском језику у Аутономној покрајини Косово и Метохија МРЕЖА-МОСТ Београд (Нови Београд) (http://www.mrezamost.ls.rs) ; ЈП "Скијалишта Србије" (http://www.skijalistasrbije.rs) ; ЈП "Нуклеарни објекти Србије" (http://www.nuklearniobjekti.rs).; ЈП "НП Копаоник" (http://www.npkopaonik.com/). Локалне самоуправеАнализом сајтова 165 општина 24 управна округа у Србији долази се до скандалозног податка да 32 општине (20%), односно њихове општинске управе, не признају уставни поредак Републике Србије тиме што им је званичан сајт само на латиници. Здравствене установеАнализом сајтова 49 здравствених установа на територији Града Београда долази се до скандалозног податка да њих 34 (70%) не признају уставни поредак Републике Србије тиме што им је званичан сајт само на латиници. Установе културе од националног значаја
Анализом сајтова 52 установе културе од националног значаја долази се до скандалозног податка да њих 15 (29%) не признају уставни поредак Републике Србије тиме што им је званичан сајт само на латиници. Државни акредитовани институти Републике СрбијеАнализом сајтова 56 акредитованих института долази се до скандалозног податка да њих 33 (59%) не признају уставни поредак Републике Србије. Акредитовани државни факултетиАнализом сајтова 68 акредитованих државних факултета долази се до скандалозног податка да њих 24 (35 %) не признају уставни поредак Републике Србије. Државне средње школеАнализом сајтова 201 државне средње школе долази се до скандалозног податка да њих 52(26 %) има незаконит сајт односно не признају уставни поредак Републике Србије.
Јавна пословна комуникацијаУ периоду од 27. септембра до 27. октобра 2013. одржана је јавна расправа о Нацрту закона о заштити потрошача. Заинтересована јавност је реаговала и више од 60 коментара удружења, јавних радника и других било је на тему употребе ћириличног писма у овом законском пројекту (видети линк и линк). Јавност је препознала важност Закона о заштити потрошача као једног од најважнијег инструмента за укидање политике „завади па владај са два писма у Србији“. На велику жалост грађана Србије који се залажу за доследно спровођење уставне норме да Србија, као и све модерне демократије, има само један службени језик и једно службено писмо (а то је у Србији ћирилица) одлучено је да Србија мора да се покори норми коју је увела Аустрогарска монархија 1915. током окупације Србије и норми Независне државе Хрватске из 1941. г. односно да се не дозволи коришћење искључиво ћирилице у свакодневној комуникацији у Србији. Национални савет за заштиту потрошача је одбио све примедбе јавности (више од 60 коментара грађана и удружења) везане за коришћење ћирилице што је срамота и чињеница да он не заслужује да у називу има термин национални већ га треба преименовати у Антинационални савет за заштиту потрошача. Нема никаквог законског а ни другог историјског или цивилизацијског разлога за некоришћење јединог и Уставом загарантованог службеног писма, при чему велики број грађана вређа дискриминаторски однос према српској ћирилици и српској култури уопште. Уосталом и у Европи се чине велики напори у очувању националног идентитета и неотуђивог права грађана на своја етничка обележја, своју културу и духовну баштину, као и неотуђивог права на очување свога језика и писма. Један од разлога за речено је и препорука Заштитника грађана Републике Србије (дел.бр. 21306 датум 7. 11. 2011. Заштиник грађана Републике Србије) која се може наћи на адреси http://www.ombudsman.rs/attachments/1558_CIRILICA%20(2).doc и којом се
Такође не треба занемарити да коришћењем српског језика и ћириличног писма додатно помажемо српску привреду јер је она конкурентнија на домаћем тржишту због неопходности да страни испоручиоци роба и услуга изврше локализацију својих производа и услуга односно да запосле домаће раднике који знају српски језик и ћирилично писмо за потребе локализације. Што се тиче наступа српских фирми на страним тржиштима оне ионако морају да врше прилагођавање својих производа и услуга тим тржиштима. Ако наше фирме морају да се прилагођавају страним тржиштима онда нека се и стране фирме прилагоде условима на тржишту Србије чиме се постиже фер робна размена.
У прилогу достављамо списак идентификованих кршилаца Устава Републике Србије и Закона о службеној употреби језика и писма, односно установа и институција које ненаменски троше буџетска средства за финансирање незаконитих сајтова.
Надам се да ћу добити Ваш одговор у разумном року да бих могао на бази Ваше аргументације да се определим за свој сигуран избор 16. марта 2014.г.
Пошто су покренута питања од јавног интереса достављена су и заинтересованој јавности преко редакција медија, блогова, друштвених мрежа и путем електронске поште. Исто писмо је упућено свим политичким странкама које учествују на изборима 16. марта 2014.
Срдачан поздрав.
С' поштовањем
Достављено:
|
Иницијативе >